Выпушчаны «Матэрыялы гісторыка-краязнаўчай канферэнцыі: (да 80-годдзя Полацкага краязнаўчага музея)»

22–23 лістапада 2006 года ў горадзе Полацку адбылася гісторыка-краязнаўчая канферэнцыя, прысвечаная 80-годдзю Полацкага краязнаўчага музея. На канферэнцыю былі запрошаны і выступілі з дакладамі вядомыя краязнаўцы сённяшняй Віцебшчыны, спецыялісты ў галіне гісторыі, мастацтвазнаўства, навукоўцы, супрацоўнікі Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка, а таксама настаўнікі школ. Тэматыка канферэнцыі ахоплівала разнастайны спектр пытанняў гісторыі і культуры Полаччыны і Беларусі.

Змест
Падсумаванне
Аўласенка А.С. Аб гербе «Палата», набытым пад Полацкам у 1579 годзе
Баўтовіч М.М. Гэральдычная гісторыя Полацку
Воднева І.П. Перыядычны друк на Полаччыне ў першай палове XX ст. (1917–1936)
Галубовіч в.У. Шляхта польскага паходжання ў Полацкім ваяводстве ў канцы XVI–XVII стст.
Дзянісаў А.У. Полаччына на старонках краязнаўчага часопіса «Наш Край» у 1920-я гг.
Захарова Е.Л. История образования и развития Полоцкой сельскохозяйственной школы (1951–1956 гг.)
Кавалёва Я.В. Рунічныя сімвалы ў геаметрычным арнаменце ручнікоў Паазер'я
Козел А.В. Гісторыя аптэкарскай справы на Полаччыне
Копыл С.П. Малоизвестные страницы боевой биографии 20 гвардейской стрелковой дивизии (174 стрелковой дивизии 1-ого формирования)
Краско В.Д. Праблемы паказу і інтэрпрэтацыі савецкай гісторыі ў экспазіцыі Краязнаўчага музея