«Якуб Колас: з ХХ стагоддзя ў ХХІ»

Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны літаратурна-мемарыяльны музей Якуба Коласа

ПРЭС-РЭЛІЗ

15 снежня 2022 г. а 16-й гадзіне ў Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа адбудзецца прэзентацыя “Якуб Колас: з ХХ стагоддзя ў ХХІ”, прысвечаная нумару-альманаху часопіса “Роднае слова”, які выйшаў да 140-годдзя з дня нараджэння народнага паэта Беларусі.

Навуковы і метадычны часопіс “Роднае слова” – штомесячнае беларускамоўнае выданне, якое знаёміць з актуальнымі даследаваннямі навукоўцаў краіны ў сферы гуманітарыстыкі – працягвае традыцыю альманахаў, прысвечаных вызначальным постацям беларускага прыгожага пісьменства.

Гэты тэматычны нумар ствараўся ў супольнасці з тымі аўтарамі, чые даследаванні найбольш ярка адлюстроўваюць панараму коласазнаўства ХХІ стагоддзя. Сучасныя навукоўцы з асаблівай пільнасцю ставяцца да кожнага дробнага “зернятка” лёсу пісьменніка. Аднак з такой скрупулёзнасці вырастае бачанне грандыёзнага маштабу Коласавай постаці.

Прэзентаваны альманах адметны выразнай тэматычнай тоеснасцю з нумарам “Роднага слова”, прысвечаным Янку Купалу. Прынамсі, многія аспекты і ракурсы даследчыцкіх назіранняў – мовазнаўчая дзейнасць у Інбелкульце, мінскія адрасы, гісторыя хатніх бібліятэк, гумар, партрэтнае ўвасабленне ў жывапісе, адлюстраванне творчасці ў тэатральным мастацтве і іншае –з купалаўскага перайшлі і ў коласаўскі нумар. Такая пераемнасць зусім не выпадковая. Яна падкрэслівае паплечніцтва двух творцаў і адначасова высвятляе іх індывідуальную непаўторнасць. А яшчэ выяўляе патэнцыял сучаснай гуманітарнай навукі, здольнай да творчага падыходу ў асэнсаванні айчыннай “мемарыяльнай” літаратуры.

Асобнік часопіса з аўтографамі ўсіх аўтараў будзе перададзены ў фонды Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа.

У прэзентацыі возьме ўдзел струнны ансамбль “La-vie”.

Сардэчна запрашаем!

Кантактны тэлефон: (017) 270 17 02