У пошуках каранёў

У апошні час Іўе часта пачалі наведваць невялікія групы яўрэяў. У асноўным гэта прадстаўнікі адной сям’і, чые карані тут, на тэрыторыі заходняй Беларусі (сям’я Гінсбург (Ізраіль), сям’я Мінускіны (ЗША), сям’я Гордан (ЗША), сям’я Давідовіч (Ізраіль, Аргенціна, Канада), сям’я Шмуклер, Блох (Францыя, Канада). Абавязковым пунктам прыпынку для іх становіцца і Іўеўскі музей нацыянальных культур, дзе захоўваецца памяць аб народзе, які ў свой час гандлёва-рамеслініцкай справай зрабіў Іўеўшчыну вядомай і прывабнай для Еўропы. Госці маюць зносіны з супрацоўнікамі музея, распавядаюць цікавыя гісторыі з жыцця іх родных, дзеляцца матэрыяламі, з задавальненнем здзяйсняюць пешае падарожжа па вуліцах горада, наведваюць мемарыяльны комплекс каля вёскі Стоневічы, дзе спачывае прах некаторых прадстаўнікоў іх фамілій.