1 ліпеня 59-я сустрэча ветэранаў Вялікай Айчыннай вайны і партызанскага руху Беларусі, Расіі і Латвіі адбылася на Кургане Дружбы

На Кургане Дружбы адбылася традыцыйная 59-я міжнародная сустрэча ветэранаў Вялікай Айчыннай вайны і партызанскага руху Беларусі, Расіі, Латвіі, працаўнікоў і моладзі трох рэспублік. Характэрна, што імпрэза з кожным годам набірае сілу, а людзей, якія хочуць удзельнічаць у ім, становіцца больш.

На Кургане Дружбы дзейнічае Музей баявой садружнасці. Дадзены музей быў адкрыты ў 1964 годзе. Месца выбрана не выпадкова. У гады вайны ў гэтых легендарных мясцінах, на стыку трох рэспублік, сумесна змагаліся расійскія, беларускія і латвійскія партызаны. У гэтым рэгіёне была сфарміравана Расонскага-Асвейская партызанская зона, якая займала тэрыторыю плошчай больш за 10 тысяч квадратных кіламетраў. Яна цалкам кантралявалася партызанамі. У памяць аб баявой садружнасці і сумеснай барацьбе быў насыпаны Курган Дружбы. Ён быў адкрыты 3 ліпеня 1959 года па ініцыятыве саміх партызан.

Падчас свята ў музеі працавала выстава Верхнядзвінскага краязнаўчага музея, на якой наведвальнікі музея маглі ўбачыць рэчы перыяду Вялікай Айчыннай вайны і праслухаць экскурсію па музею.