«Адам Багдановіч. Мае ўспаміны»

Мастацка-дакументальная выстава

“Адам Багдановіч. Мае ўспаміны…”,
прысвечанай 160-годдзю з дня нараджэння А.Я.Багдановіча

Ўспомніць сэрца, што любіла,

Ўспомніць моладасць і сілу,

Ўсё, што знікла і ўплыла,

Ўсё успомніць, як у сне.…

Максім Багдановіч

Адам Ягоравіч Багдановіч (1862–1940) – вядомы этнограф, педагог, мемуарыст, бацька класіка беларускай літаратуры М.Багдановіча. За сваё доўгае жыццё А.Багдановіч стаў сведкам шматлікіх падзей, што адбываліся на тэрыторыі Расійскай імперыі ў другой палове ХІХ – першай палове ХХ ст. Нарадзіўся ў сям’і былых прыгонных сялян, атрымаў адукацыю ў Нясвіжскай настаўніцкай семінарыі, некалькі разоў кардынальна мяняў род дзейнасці, жыў у розных вёсках і гарадах.

У аснову выставачнага праекта “Адам Багдановіч. Мае ўспаміны” пакладзены тры блокі мемуараў. Першая частка звязана з успамінамі Адама Ягоравіча, прысвечанымі Халопенічам, яго малой радзіме, бабулі Рузалі Казіміраўне Лісоўскай, бацькам і іх родным. Другі блок выставы прэзентуе мемуары Адама Багдановіча, прысвечаныя народавольчаскай дзейнасці. Гэтыя ўспаміны раскрываюць жыццё Мінска напрыканцы ХІХ стагоддзя, распавядаюць пра падзеі і асоб, калег А.Багдановіча па партыі і самых блізкіх сяброў, стасункі з якімі ён падтрымліваў да апошніх дзён жыцця. Яшчэ адна частка выставы прысвечана мемуарам А.Я.Багдановіча пра А.М.Горкага і Ф.І.Шаляпіна, гэтыя ўспаміны па розных прычынах доўгі час не публікаваліся.

У выставачным праекце “Адам Багдановіч. Мае ўспаміны” прэзентуюцца арыгінальныя каштоўныя экспанаты з фондаў Літаратурнага музея Максіма Багдановіча і копіі матэрыялаў з фондаў Беларускага дзяржаўнага архіва-музея літаратуры і мастацтва, Архіва А.М.Горкага, Дзяржаўнага архіва Пермскага края, прыватнага архіва Марыі Стараверавай.

Выстава працуе з 23 студзеня да 23 красавіка 2023 года

Аўторак-нядзеля, з 10.00 да 18.30

Кошт: навучэнцы – 1 руб., іншыя катэгорыя – 2 руб., экскурсія – 6 руб.

Літаратурны музей Максіма Багдановіча

г.Мінск, вул. М.Багдановіча, 7а, тэл.: (017) 355 22 95 maksimbagdanovich@gmail.com