Выстава Галіны Левінай «Горад напісаны крокамі. Адваротная перспектыва»

3 сакавіка а 17 гадзіне ў Гарадской выставачнай зале адбудзецца адкрыццё персанальнай выставы архітэкстара Галіны Леанідаўны Левінай "Горад напісаны крокамі. Адваротная перспектыва".

Упершыню выстава адкрылася ў выставачнай зале музея "Прастора Хаіма Суціна" ў Смілавічах у 2019 годзе. Потым выстава дэманстравалася ў Копылі, Вілейцы, Слуцку...

"Горад напісаны крокамі" - радок з лірыкі Галіны Левінай. Так! Яна яшчэ і вершы піша! Амаль 30 гадоў з года ў год па абавязку працы архітэктара, апыняючыся ў розных гарадах - Віцебску, Вільнюсе, Слоніме, Глуску - яна замалёўвала пейзажы, хаты, вуліцы, будынкі, якія яе ўразілі. Малюнкі алоўкам, тушшу, пяром, фламастарамі, пастэллю спачатку насілі чыста службовы характар, але пасля сталі звышкаштоўнымі графічнымі мініяцюрамі, сведчаннямі і нават мастацкімі дакументамі, якія сціраюць чалавечыя тварэнні часу.

Усяго ў архіве Галіны Левінай назапасілася больш 600 такіх гарадскіх і местачковых замалёвак, якія яна вырашылася выстаўляць зусім нядаўна. Сёння падчас кампутарных праграм - гэта рарытэт. Гэтыя малюнкі ад рукі - удумлівыя, эксперыментальныя і, галоўнае, вельмі асабістыя, - самая душэўная, інтымная і містычная частка працы архітэктара.

У гэту камерную экспазіцыю з больш 600 малюнкаў у першую чаргу былі ўключаны толькі нешматлікія самыя яркія графічныя выказванні, якія ілюструюць прафесійныя назіранні формаў мясцовай архітэктуры, - "квінтэсенцыі" аўтарскага стылю Левінай.

Гэта не проста замалёўкі пабудоў мінулага, але яшчэ і разважанні пра сучасную архітэктуру, пра тое, як, не капіюючы архітэктурныя прыёмы мінулага, ствараць у гарадах мізансцэны, якія па сваёй візуальнай інтрызе былі б годныя лепшых гістарычных узораў. Малюнкі і жывапіс на сценах залы - нібы вокны ў розныя мікра- і макрасветы.

Галіна Левіна незвычайна яркі і творчы чалавек. Яна лаўрэат Дзяржаўнай прэміі, стваральнік архітэктурных і манументальных помнікаў. Вядучай пытанні культуры як у Саюзе беларускіх яўрэйскіх арганізацый і абшчын, так і ў Гістарычнай майстэрні Мінскага міжнароднага адукацыйнага цэнтра імя Ёханэса Раў, ёй атрымалася стварыць шэраг міжнародных праектаў, праграм, пленэраў, а ў Гістарычнай майстэрні з поспехам прайшлі яе аўтарскія выставы "Са Свету - у Свет", моладзевы форум "Чырвоны Бераг - дзіцячая Хатынь".

Из биографии: Галина Леонидовна Левина родилась 7 июня 1963 в г. Минске. В 1985 году Галина окончила Белорусский политехнический институт. С 1985 года работала в Белорусском проектно-реставрационном институте, а с 1998 года является директором и главным архитектором проектов «Леоле». После смерти отца руководит его творческой мастерской.

• Архитектор, художник.
  • Лауреат Государственной премии Республики Беларусь.
  • Член Белорусского Союза архитекторов.
  • Номинант на Национальную премию в области искусства в номинации «Монументальное искусство», 2017 год.

Основные работы (все в соавторстве):

• в Минске – памятник жертвам минского гетто «Яма», вторая очередь административного здания Международного образовательного центра (обе 2000), административное здание Консульского отдела посольства Германии (2003), реконструкция здания синагоги по ул. Кропоткина (2004), реконструкция братской могилы на проспекте Дзержинского (2013); мемориальный комплекс «Дети – жертвы Великой Отечественной войны 1941–1945 гг.»
  • в деревне Красный Берег Жлобинского района (2006);
  • в Бобруйске «Аллея Праведников народов мира» (2005) и мемориал узникам бобруйского гетто (2008),
  • в Глуске мемориал жертвам Холокоста (2010);
  • в Давид-Городке реконструкция и благоустройство площади (2000),
  • Автор проектов реконструкции памятников архитектуры XVIII–XIX веков в Минске, Воложине, Полоцке и др. городах.
  • Автор поэтических сборников «Я украла у тебя 30 мин», «Без названия», «Не всегда тому, кто ложится раньше спать, достаётся больше снов», «Тель-Авив. Третий этаж». Переведены на немецкий и английский языки.

***

Её отец Леонид Левин (1936–2014) известен как один из авторов мемориала «Хатынь» и множества других значимых мемориальных комплексов:

• «Яма» (территория бывшего Минского гетто);
  • Детям, погибшим в Великой Отечественной войне (на месте детского концлагеря) и от Чернобыльской катастрофы (г. п. Красный Берег Жлобинского района, 2006);
  • Узникам гетто в городе Слуцке;
  • Погибшим евреям г. п. Городея (2004);
  • Шунёвка (мемориальный комплекс «Проклятие фашизму»);
  • «Прорыв» около посёлка Ушачи Ушачского района Витебской области.

Памятники:

• белорусским партизанам («Прорыв»)
  • Янке Купале (Минск, 1972)
  • Якубу Коласу (Минск, 1972)
  • князю Давиду в Давид-Городке (2000)
  • жертвам минского гетто (1998—2000, Минск, площадь Юбилейная)

Мать Наталья Афанасьева тоже архитектор.

Час працы выставы:
03.03.2023 - 26.03.2023.
серада-пятніца: 11.00-19.00
субота-нядзеля: 9.00-17.00
панядзелак, аўторак: выхадныя.

Кошт білетаў:

• 1,20 р. - дарослы;
  • 2,50 р. - дзіцячы.
  • Кошт экскурсіі:
  • 4,00 р. - для дзяцей;
  • 8,00 р. - для дарослых.

Месца правядзення:
Гарадская выставачная зала (вялікая), вул. Дзеравянкі, 14б.

Запрашаем на выставу!

Даведкі па тэлефоне: 8(01775)6-63-68