Пакт Рэрыха. Гісторыя і сучаснасць

У Верхнядзвінскім раённым цэнтры культуры з 22 снежня па 30 студзеня праходзіла выстава "Пакт Рэрыха. Гісторыя і сучаснасць."
Супрацоўнікі нашага музея на некаторы час сталі на ёй экскурсаводамі.

Дадзены праект прысвечаны Пакту Рэрыха - Міжнароднай дамове аб ахове мастацкіх і навуковых устаноў і гістарычных помнікаў. Яго ініцыятарам і натхняльнікам стаў выбітны рускі мастак, мысліцель, гуманіст і грамадскі дзеяч Мікалай Рэрых (1874 - 1947). Дагавор быў падпісаны ў Вашынгтоне ў 1935 годзе прадстаўнікамі дваццаці адной дзяржавы і лёг у аснову сучаснай міжнароднай прававой сістэмы абароны сусветнай культурнай спадчыны.

Галоўны дэвіз Пакта Рэрыха - Свет праз Культуру. Мікалай Рэрых лічыў, што ўсе культурныя каштоўнасці нясуць духоўны зарад і, знішчаючы іх, чалавецтва знішчае аснову, на базе якой яно можа духоўна развівацца. Неацэнная заслуга Рэрыха складаецца ў тым, што ён быў першым у сусветнай гісторыі, хто змог арганізаваць шырокі міжнародны рух у абарону сусветнай культурнай спадчыны.

Ініцыятарам выставы «Пакт Рэрыха. Гісторыя і сучаснасць »выступае Міжнародны цэнтр Рэрыхаў (МЦР). Пачынаючы з 2012 года, МЦР праводзіць міжнародную выставачную дзейнасць з мэтай папулярызацыі міратворчых ідэй Мікалая Рэрыха. Праект стартаваў у 2012 годзе ў штаб-кватэры ЮНЕСКА ў Парыжы. У наступныя гады ён быў прадстаўлены ў Францыі, Аргентыне, Швейцарыі, Германіі, Чылі, Індыі, Нідэрландах, ЗША, Балгарыі, Аўстрыі, Фінляндыі, Расіі, Казахстане, у Беларусі і іншых краінах.

У лютым 2016 года за падрыхтоўку і рэалізацыю гэтага выставачнага праекта Міжнародны цэнтр Рэрыхаў быў намінаваны на Нобелеўскую прэмію міра.